Суббота, 11 Июнь 2016 06:01

Коли ультрафіолет руйнує ДНК. Нагадування про шкідливість надмірної засмаги

Я переконаний, що цього року нам дуже пощастило з погодою навесні!

Спеки практично не було, опади не надто надокучали, була змога активно "вигуляти" свій демі-сезонний гардероб.
Однак, переглядаючи свою стрічку в ФБ, зрозумів, що я зі своїми поглядами явно в меншості.

Натомість часто зустрічав незадоволені пости ("Майские жуки прилетели в пуховиках)))") щодо погоди весною та першими днями літа, які були не зовсім "літніми". Відтак, багато хто навіть був змушений одягати верхній одяг.

На фоні такого масового незадоволення погодою, самі собою піднімались теми активної підготовки нашого тіла до літа. Мовляв, "якщо немає природнього сонця - треба походити в солярій". Паралельно підтягнулись стереотипи, починаючи від дефіциту вітаміну Д і необхідності підготувати бліду шкіру до палючого літнього сонця, закінчуючи сезонною депресією та й просто красою засмаглого тіла.

Естетичні вподобання - справа особиста, а от медицина - конкретніша наука. Звісно, ультрафіолет відіграє важливу роль у функціонуванні нашого організму, однак не слід забувати про його шкідливі властивості, які часто випускають з уваги. До слова, щоб отримати фізіологічну дозу ультрафіолету, необхідну для забезпечення нормальної життєдіяльності нашого організму - не потрібно лежати годинами на пляжі, чи відвідувати солярій, досить лише нетривалої прогулянки на вулиці навіть в похмурий день з відкритим обличчям та шкірою рук.

Справа в тому, що окрім синтезу вітаміну Д і "гормонів радості" ультрафіолет викликає пошкодження ДНК клітин, спричиняючи мутації, пригнічує місцевий імунітет, може спровокувати виникнення ряду системних захворювань шкіри.

Крім того, ультрафіолет, пошкоджує білки колаген та еластин, які забезпечують шкірі пружність та еластичність, викликаючи тим самим фотостаріння шкіри. Ці зміни практично незворотні. А от найбільш небезпечні ускладнення від зловживання ультрафіолетом це, однозначно, - злоякісні пухлини шкіри.

У цьому контексті хочеться нагадати любителям "підготувати шкіру до літнього відпочинку" що в 2009 році Всесвітня організація охорони здоров'я віднесла штучні джерела УФ випромінювання, включно з приладами для засмаги, до безумовних канцерогенів. Після цієї промовистої події, у ряді країн розпочались кампанії по забороні застосування соляріїв для тих, хто ще не досягнув 18 річного віку.

Зараз час засмагати в соляріях дітям до 18 років заборонено в ряді розвинених країн, невелика частина з яких: Франція, Німеччина, Великобританія, Іспанія, Бельгія, Нідерланди, Норвегія, Фінляндія, а також більшість штатів у США та Канаді.

Тому відповідаючи на запитання стосовно солярію, ультрафіолету, його користі та шкоди, хочеться сказати словами класика світового модерну Людвіга Міс ван дер Рое - "less is more" (яку в нашому контексті треба розуміти: "чим менше, тим краще").

А як захистити свою шкіру від шкідливої дії УФ, це вже тема окремої розмови.

http://uainfo.org/blognews/1465551752-koli-ultrafiolet-ruynue-dnk-nagaduvannya-pro-shkidlivist.html

Другие материалы в этой категории: « Молочная железа и медицинское страхование