Ініціатива Міністерства фінансів України, яке хоче обкласти податками десятки мільйонів міжнародних поштових відправлень, призведе до колапсу митниці та розквіту корупції. Для простих українців зросте податкове навантаження, так само як і для волонтерів, які забезпечують військо.
Ідеться про нові правила оподаткування посилок: якщо відправлення від фізособи до фізособи – посилки будуть оподатковані відносно їх вартості від 45 євро замість діючого зараз порогу 150 євро. Відправлення українцям із зарубіжних маркет-плейсів і торговельних майданчиків будуть оподатковуватись усі – від 0 євро.
Про ризики податкової новації в своєму блозі пише голова ради Інституту податкових реформ Олена Хотенко.
Хотенко нагадала: ключове джерело наповнення бюджету – викорінення тіньової економіки, яка щорічно обкрадає бюджет щонайменше на 750-800 млрд₴
Тоді як пакет законодавчих змін із посилення податкового тиску на бізнес та простих українців, запропонований Мінфіном, здатен принести держбюджету лише трохи більше 120 млрд₴
"Дану ініціативу можна назвати шкідницькою. Будь-який фахівець у податковій справі одразу зрозуміє, що ініціатори цієї норми не обраховували її економічний вплив на бюджет. У рішенні знизити безподатковий поріг для посилок з-за кордону є безліч негативних, хоч і неочевидних наслідків", – зауважила Хотенко.
Головним із них експертка називає сумнівний результат з точки зору наповнення бюджету.
Багато країн світу витратили роки на створення автоматизованих систем обліку поштових відправлень для цілей оподаткування, але в Україні перевірка вмісту десятків мільйонів поштових відправлень, їх оцінка та контроль сплати податків відбуватиметься в ручному режимі.
Це буквально "вкладе на лопатки" митницю та податкову, які не впораються з таким потоком документів.
"Платформенні відправлення можна відстежити. Але яким чином влада збирається контролювати вміст і проводити оцінку вартості десятків мільйонів посилок між приватними особами? Це або взагалі неможливо, або стане фундаментом для шалених зловживань", – зазначила Хотенко.
За її словами, запропонований законопроєкт можна назвати найгіршою моделлю стягнення ПДВ, де сплата податку покладається безпосередньо на фізособу в ході розмитнення товару.
"Основна маса українців навіть не знає, які податки вираховуються з їхніх заробітних плат, тому законодавчі зміни в цій сфері стануть приводом для фіскального терору простих людей за помилки через незнання податкових тонкощів. Уряд пропонує контроль десятків мільйонів легальних посилок українців замість детінізації великих нелегальних потоків на митниці", – підкреслила вона.
Але найбільшим ударом тотальне оподаткування поштових відправлень стане для військових та волонтерів, які зараз швидко, легально та недорого закуповують за кордоном недороге обладнання, спорядження та витратні матеріали, включно з комплектуючими для ремонтів/заміни дронів та іншої складної техніки зі швидкою доставкою.
"Це може дуже швидко змінитися: волонтерам при зборах коштів доведеться враховувати майбутні податкові та митні витрати. Це спровокує здорожчання гуманітарних вантажів та різного дрібного краму для ЗСУ", – попередила Хотенко.
Колапс митниці спровокує затримку критичних вантажів як пальне, медикаменти, продукти, товари повсякденного споживання, енергетичне обладнання тощо.
А з цим у митно-фіскальній сфері розквітатиме корупція, значні нелегальні товарні потоки залишаться поза увагою, Україна повернеться до неконтрольованого нелегального переміщення товарів за зразком "човників"-контрабандистів зразка 90-х.
Таким чином, додаткове фіскальне навантаження лише стане каталізатором зростання тіньової економіки, а українці знову стикнуться зі спекулянтами та захмарними цінами імпортних товарів.
Автор: Галина Ялівець